5 Dakikada Stor Perdeleri Sökmeden Temizlemek İster Misiniz?

5 Dakikada Stor Perdeleri Sökmeden Temizlemek İster Misiniz?

Stor perde, klasik perdelerden daha modern bir görünüm sunduğu için son zamanlarda sıklıkla tercih modellerden biri. Ancak sahip oldukları mekanizmalar nedeniyle klasik perdeler gibi rahatlıkla sökülüp yıkanamadıkları için stor perdeler, tercih edecek olanları bir kere düşündürüyor. Stor perdeleri sökmeden temizlemek mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Gelin göz atalım.

Son birkaç yıldır birçok farklı modele sahip olan stor perdeler kullanıcılar tarafından hem şıklığı hem de kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilen modellerden biridir. Kolay kullanımına zorlu bir temizlik süreci eşlik ediyor olsa da stor perdelerinizi sökmeden temizlemenize imkanı olduğunu bilin istedik.

Stor Perde Temizliği

Stor perdelerinizi belirli aralıklarla temizlemeniz, fazla kirin birikmesiyle derin bir temizlik yapma gereksinimini ortadan kaldırarak evinizin daha temiz görünmesini sağlar. Eğer belirli aralıklarla temizlik işlemi yapamıyorsanız mekanizmaların sökülmesi ve derin bir temizlik gerçekleştirilmesi gerekebilir. Stor perdelerin yerinden sökülmeden nasıl temizleneceğinden bahsettikten sonra mekanizmaların sökülüp nasıl temizleneceğini de geçeceğiz.

Stor Perdeleri Sökmeden Temizlemek İçin

Stor perdelerinizi temizlemek isterseniz arap sabunu, beyaz sabun rendesi, halı şampuanı ve lekeler için leke çıkarıcıları alalım. Bu şekilde sert kimyasallar kullanmadan, stor perdenize zarar vermeden, renklerini soldurmadan temizlemiş olacağız.

Bir kovaya doldurduğunuz ılık suyun içerisine arap sabunu, beyaz sabun rendesi koyup erimesini sağladıktan sonra halı şampuanını ekleyip köpürterek yıkama suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Perdeyi son ayarına kadar açıp her tarafını deterjanlı ılık suya batırdığınız fazla suyunu sıktığınız bez ile silip ardından temiz suyla ıslattığınız bez ile de durulayınız. Eğer çıkmayan lekeler varsa, bu durumda leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Kuru bir bez yardımıyla da kurumasına yardımcı olabilir, kurutmak için camı hafif aralayarak doğal yollarla kurumasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlem sonrası perdenizde herhangi bir kırışıklık oluşmayacaktır. Ancak eğer kırışıklık gözlerseniz ütü buharı tutarak kırışıklığın giderebilirsiniz.

Stor Perdeleri Söküp Temizlemek İçin

Stor perdelerinizi belirli aralıklarla temizlemek evdeki hijyen için çok önemlidir. Kendiniz uğraşmak istemezseniz veya yıkamak için uygun bir alanınız yoksa stor perdelerinize kuru temizleme yaptırarak profesyonel şekilde temizleyebilirsiniz.

Kendiniz yıkamak isterseniz ve banyo ya da balkonunuzda genişçe bir alanınız varsa, bu durumda stor perdenizi mekanizmasından sökerek yere serip bir fırça yardımıyla daha önce bahsettiğimiz arap sabunu, halı şampuanı gibi yumuşak deterjanlarla temizleyebilirsiniz. Ancak fırça seçiminizi sert bir fırçadan değil, yumuşak bir fırçadan yana kullanırsanız perdenizi yıpratmadan temizlemiş olursunuz. Ardından su ile durulayabilirsiniz. Stor perdelerinizi önce iyice kurumasını sağlayın sonra mekanizmasına takın.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Gönder