Dikkat! Dar Kıyafetlerin Zararı

Dikkat! Dar Kıyafetlerin Zararı

Dar kıyafetler giydiğinizde kendinizi daha güzel ve şık hissediyor olabilirsiniz. Üzerinize oturan bluzların ve bacaklarınızı sıkıca saran pantolonların sizi daha şık gösterdiğini düşünüyorsanız ortada büyük bir sıkıntı var demektir. Dar giysiler aslında sağlığınız için epey sıkıntılı bir durumdur. Peki, size çok yakışan o dar kıyafetlerin sağlığa etkilerinelerdir?

Her dönemin farklı bir modası vardır. Bazı yıllarda oversize giyim popülerken son yıllarda herkesin üzerinde dar kıyafetler görmeye başladık. Moda sizi sıkı giysilere yönlendiriyorsa aman dikkat. Çünkü bu giyim tarzı, bazı sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Siz de bu sorunlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız çok dar kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Peki, ya skinny jeanlerinizden vazgeçmek çok kolay değil mi diyorsunuz?

Dar Kıyafetlerin Zararları

Mide Problemlerine Yol Açabilir

Bel bölgenizi sıkıca saran pantolonunuzu giydiğiniz günleri aklınıza getirmeye çalışın. Büyük ihtimalle yemek yedikten sonra karın ağrısı ve mide yanması sorunlarını yaşadığınız zamanlar muhakkak aklınıza gelecektir. Bunun sebebi, dar kıyafetlerin sindirim sistemini etkilemesi! Yemek yedikten sonra mideniz, sindirim sürecini kolaylaştırmak için genişlemeye ihtiyaç duyar. Oysa dar bir pantolon giydiğinizde ya da sıkı bir kemer taktığınızda midenizin büyümesini engellersiniz. Bu durum da yemek yedikten sonra mide problemleri yaşamanıza kaçınılmaz olacaktır. Özellikle hassas bir mideniz varsa midenizi sıkıştırmayan kıyafetler giymeye özen göstermeniz gerekli değil, şarttır.

Kan Akışını Engeller, Varise Ve Selülite Neden Olur

Dar elbiseler, gövdenizi saran gömlekler, skinny jeanler hepsi kendinizi ne kadar şık hissettirir değil mi? Peki, hepsinin ortak özelliğinin kan akışını yavaşlatmak olduğunu biliyor muydunuz! Dar kıyafetler giydiğinizde kalbinizin pompaladığı kanı vücudunuzun her yerine ulaştırabilmesi için daha fazla efor sarf etmesi gerekir. Üstelik kan akışı engellendiğinde, ayaklarınız şişer ve kendinizi bitkin hissedersiniz. Dar kıyafetler giymeniz nedeniyle kan akışınızın yavaşlaması, varis oluşumuna da kapı aralayacaktır. Varisleriniz varsa durumu daha da kötüleşmesine de sebep olur. Dar kıyafetler giydiğinizde kan akışının engellenmesine ek olarak kalçadaki yağ nodüllerinin büyümesi ise selülitlerin artmamasına neden olur.

Erkeklerde Üreme Problemlerine Sebep Olur

Erkeklerin dar pantolonlar giymeleri, kısırlığa varan üreme problemlerine neden olabilecek nedenlerden bir tanesidir. Sürekli dar giyinenlerdenseniz yumurtalıklarınız yukarı kayar ve bunun sonucunda testislerde ısı artışı görülür. Dolayısıyla spermlerin kalitesi bozularak sayısı azalır. Üreme hücrelerinde şekil bozukluğu oluşabilir. Tüm bu sonuçlar, erkeklerde gittikçe yaygınlaşan kısırlık probleminin en büyük nedenlerinden biri haline gelmektedir.

Vajinal Mantara Ve Enfeksiyona Neden Olur

Kadınların çok sıkı giysiler giymeleri, genital bölgede sıcaklık ve nem artışına yol açtığından, bu bölgede mantar ve bakteri oluşumuyla karşılaşabilirsiniz. Eğer genital bölgenizden kötü bir koku geliyorsa çok dar giyindiğiniz için enfeksiyon ya da vajinal mantar oluşmuş anlamına. Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız çok sıkı kıyafetler giymekten artık uzaklaşmanız gerekmektedir.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Gönder