Eskiyen Kotlardan Neler Yapılabilir?

Eskiyen Kotlardan Neler Yapılabilir?

Eskiyen kot pantolonlarınızı atmaya kıyamıyor musunuz? Öyleyse, bu geri dönüşüm yöntemlerine bayılacaksınız. Aslında limit hayal gücünüz ama biz yine de sizin için birbirinden farklı eskiyen kotları değerlendirebileceğiniz maddeler oluşturduk. Bu fikirleri kullanabilir ya da onlardan ilham alarak kendi hayal dünyanızı yansıtacak şeyler yapabilirsiniz. Buyurun yazıyı inceleyelim.

Elbette ki devir tasarruf devri! Yok orası eskidi burası biraz yıprandı diye her şeyi çöpe atma dönemini bir kenara bırakıyoruz. Eskiyen kotlarınız minik dokunuşlarla öyle güzel şeylere dönüşecek ki, bundan sonra hiçbir kotunuzu eskidiğinde bir kenara ya da çöpe atamayacaksınız. İşte eskiyen kotları değerlendirmenin birkaç yolu.

Defter Kılıfı

Özellikle likralı pantolon kumaşlarıyla harika görünen bu kitaplık kılıfları yapmaya ne dersiniz? Kitap ve defterlere uygun olarak dikilebilir kılıfı, giydirmek istediğiniz bir kitabı ya da defteri alarak gerekli ölçümleri yaptıktan sonra dikkatlice keserek kumaşı hazırlayabilirsiniz. Bu kumaşı defter ciltlerken yaptığınız gibi deftere sararak kenarlarını yapıştırdığınızla aynı mantık. Eğer kılıf kumaşınızı ceplerin olduğu kısımdan keserseniz, kılıfınızın üzerinde minik bir kalem cebine sahip bile olursunuz.

Mutfak Önlüğü

Eskiyen pantolonlarınızı parça parça keserek harika bir mutfak önlüğü dikebilirsiniz. Kestiğiniz parçaları yama usulüne benzer şekilde bir araya getirerek önlük kumaşını oluşturun. Uygun bir bağlama ipi ile önlüğü birleştirin. Ve hayalinizi kullanarak, süsleyin. Dilerseniz daha fazla kot kumaş ile boydan bir önlük dikmek de dikebilirsiniz. Tüm bunları yapmak için temel düzeyde dikiş bilgisine sahip olmak ya da bir dikiş makinesine sahip olmak gerekmektedir.

Kalemlik

İhtiyacınız olan tek şey bir fermuar. Kalem kutusu yapmak dikiş konusunda en acemi olanların bile yapabileceği bir şeydir. Dikdörtgen şekilde kestiğiniz bir kot kumaşı iç tarafını döndürerek kenarlarından diktiğinizde kabaca modeli çıkarmış olacaksınız. Dikiş noktalarına dikkat ederek yine tersten olacak şekilde fermuarı da diktiğinizde kalem kutunuz hazır olacak. İşte hepsi bu kadar!

Saksılara Giydirin!

Farklı olmak her zaman özel ve güzel bir duygudur, aynı şey saksılarınız için de geçerli! Görünüşünü beğenmediğiniz saksılarınıza kot kıyafetler giydirerek onları farklılaştırmaya ne derseniz? Saksının etrafında bir tur dönecek şekilde uzun bir dikdörtgen kumaş kesiniz. İşin en güzel ve eğlenceli kısmı burada başlıyor. Kot kumaşın üzerine çiçeğin ya da bitkinin ismini işlemek ister misiniz? İşleme ya da etamin bilmiyorsanız, tebeşir kullanarak da aynı işlemi yapabilirsiniz. Boncuklarla süslenen ve çiçeğinizin ismini taşıyan dikdörtgen parçayı uçlarından dikin ve saksının üzerine giydirin. İşte hiçbir yerde bulamayacağınız eşsiz bir tasarım ile çiçekleriniz artık çok daha karizmatik.:)

Duvar Süsüne Dönüştürün!

Kot pantolonla birlikte eskimiş diğer kumaşları irili ufaklı kasnaklara gererek kendinize özel bir köşe yapabilirsiniz. İşleme, boncuk, taş, aplike ve boyalarla süsleyebileceğiniz bu kumaşlar duvarınızda harika görünecek. Annenizin eski dantellerini bu kumaşların üzerine dikerek vintage bir tasarım yapabilirsiniz.

Paylaş:

Diğer Yazılar

1 Yorumlar

şükran 23.1.2021

çok güzel çocuk kıyafetleri de yapılıyor. pazar çantası ya da kol çantası da çok şık oluyor.

Yorum Yap

Gönder