Taşınabilir oyuncular için yeni çağ: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 performans testi ortaya çıktı!

Yarı iletken devi Qualcomm, son zamanlarda yeni mobil işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 ile adından söz ettiriyor. Amiral gemilerinin kalbinde yer alacak bu işlemci kısa süre önce AnTuTu testlerinde görüldü. İşte Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 performans testi sonuçları…

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 performans testi sonuçları

Qualcomm‘un yeni nesil amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3‘ün bu ayın sonlarına doğru duyurulması bekleniyor. Bu noktada geri sayım başlamışken işlemcinin ortaya çıkan performans testi, beklentileri daha da yükseltti.

Ünlü tipster Digital Chat Station (DCS), Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisinin AnTuTu performans testi sonuçlarını ortaya çıkardı. Bilmeyenler için AnTuTu, bir akıllı telefonun performansını ölçerek kıyaslama yapmaya yarayan bir uygulamadır.

Kaynağa göre testler sırasında LPDDR5T RAM kullanıldı ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, AnTuTu testinde 2 milyon skor elde etti. Bir önceki nesil işlemci olan Snapdragon 8 Gen 2’nin puanı 1 milyon 6 bin idi. Bu noktada önemli bir yükseltme olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bu kapsamda en büyük fark GPU tarafında gibi görünüyor.

Snapdragon 8 Gen 3, GPU testinde 840 bin puan aldı. Snapdragon 8 Gen 2‘nin skoru 600 bin idi. Yeni işlemcinin GPU tarafında Adreno 750‘ye yer vermesiyle beraber yüzde 40 oranında bir iyileşme sunacağı aktarılıyor. Bu, mobil oyuncular için oldukça iyi bir haber. Zira etkileyici bir oyun performansı sunacak.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3‘ün CPU performansı ise üzmeyecek olsa da beklentileri karşılamayan cinsten. Yeni işlemci, 440 bin skor elde etti. Bu puan bir önceki nesil Snapragon 8 Gen 2‘ye kıyasla yüzde 15,7 oranında performans artışı anlamına geliyor.

İşlemci CPU GPU Toplam Puan
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 440 bin 840 bin 2 milyon
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 376 bin 600 bin 1 milyon 600 bin

Not: Toplam puana dahil edilmeyen skorlar da var, bu nedenle CPU + GPU işleminde toplam puan denk gelmeyebilir.

Yeni işlemci akıllı telefonlarda yer aldığında daha farklı performans sonuçlarıyla da karşılaşabiliriz. Şimdilik pencereden görünenlere göre Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3‘ün performans bakımından hatırı sayılır bir yükseltme içerdiğini söyleyebiliriz. Yeni amiral gemisi işlemcinin 24 Ekim tarihinde duyurulması bekleniyorken, güç vereceği ilk akıllı telefon modeli henüz bilinmiyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın