Tek taraflı bir ilişkide sıkıştığınızın 10 işareti

Tek taraflı bir ilişkide sıkıştığınızın 10 işareti

Yeni başlayan ilişkiler heyecan ve aşk doludurlar. Bazı durumlarda ilişkinin taraflarından biri heyecanını yitirip ilgisiz davranmaya başladığında işler biraz karışır. Aşkın gözü kördür, belki de tek taraflı bir ilişkide sıkışıp kaldınız ama siz farkında değilsiniz!

Bazı ilişkilerde bencil partner seçme eğilimi vardır. Çünkü insanlar, karşılıklı samimiyeti o kadar çok isterler ki tüm duygusal yükleri tek başına taşımaya gönüllü gibi hissederler. Psikologlar, tek taraflı ilişkilerin bir kişinin duygusal ve fiziksel sağlığına sürekli stres ve kaygıdan kaynaklanan çok büyük bir zarar verdiği konusunda ortak bir kanıya varmışlardır. İç sesiniz size uyarı işaretleri veriyorsa o sese lütfen kulak verin. İlişkinizi bırakmanız ve eleştirel bir şekilde değerlendirmeniz gerektiği ortada. Size aşkın iki yönlü bir yol olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Partnerinizin ilişkiye sizin kadar yatırım yapmadığına dair hazırladığımız uyarı işaretlerini göz önüne almayı ihmal etmeyin.

Sohbeti Başlatan Da Plan Yapan Da Hep Siz Oluyorsunuz

Mesaj göndermez veya aramazsanız günlerce size dönmüyor mu? Dışarı çıkmayı teklif eden hatta planı yapan taraf hep siz mi oluyor sunuz? Her araman veya yaptığın plan sanki onu önemli bir işte alıkoyuyormuş gibi hissettiriyorsa bu noktada bir sıkıntı var demektir. Kendinin önemini asla es geçme. Sen de ilgi görmeyi ve değer verilmeyi hakkediyorsun.

Partnerini Tanıyamadığını Hissetmeye Başladıysan

Sohbetleriniz artık iki iş arkadaşı konuşuyormuş gibi yüzeysel bir hal almaya başladıysa ve partnerin her şeyi sıradanlaştırıyorsa artık paylaşacak bir şeyiniz kalmadıysa yine sıkıntılı bir sürece girmişsiniz demektir. Artık tanıdığın kişi olmamaya başladıysa şapkayı çıkartıp düşünme vaktidir. Gerçek karakterinden emin olamadığınız biriyle hayatınızı geçirmeyi kimse istemez.

Kendin Gibi Davranmıyorsan

Hayatında karşı karşıya kaldığın sorunları karşılaşacağın tepkiden çekindiğin için partnerinle paylaşamıyor istemiyor musun? Artık daha üzgün ve savunmasız mısın? Unutma kötü zamanında sana destek olmayan biri seni hak etmiyor demektir.

Beraber olduğunuzda sadece onun isteklerini yapmanı mı dayatıyor? İlgi alanını önemsemeyip gideceğiniz filmi veya restoranı hep o seçiyorsa bu ilişkide bir sıkıntı var demektir. Bir kişi seni gerçekten seviyorsa hobilerini ve sevdiğin şeyleri dikkate almalıdır.

Arkadaşlarının veya ailenin önünde partnerinin hal ve hareketlerinden rahatsız mı oluyorsun? Onların sorularına sevgilinin hoş olmayan tavrını haklı çıkaracak bahaneler uydurmaya başladıysan ilişkinizde büyük sorunlar var demektir. Size yakın insanların gözünde partnerinizin gerçek yansımasını görmeniz muhtemeldir.

Sürekli Duygusal Olarak Tükenmiş Hissediyorsan

Partnerinin gönlünü hoş etmek için sürekli çabalamak gerçekten çok yorucu bir durumdur. Yaptığın tüm güzelliklerin karşılığı bir boşluksa duygusal olarak zamanla yorulmaya başlarsın. Bu sürekli yaşanmaya başladığı zaman hayal kırıkların dağ gibi büyüyüp kocaman bir sorun yumağı olacaktır. Temel olarak, seni özel hissettirmek için 5 dakika bile harcamayan bir partner için kendini daha fazla yıpratmak sana neyi kazandıracak?

Onu Üzmekten Çok Korkuyorsan

Elbette yanlış bir şey söylemek ya da yaparak onu asla üzmek istemezsin. Kendine şu soruyu sor, seni bu kadar endişelendiren şeyi neden bu kadar çok önemsiyorsun? İlişkinizdeki sorunlar hakkında sağlıklı bir şekilde konuşmaktan çekinme. Partnerin uğruna sorunlardan kaçınmak sana yol kat ettirmez.

Önemsiz Bir Şey İçin Bile Özür Diliyorsan

Nedenini bilmediğin halde sık sık kendini suçlu mu hissettiriyor? Partneriniz manipülasyon ustası ola ihtimali çok yüksek. Her olayı sizin suçunuz gibi yansıtacaktır. Her tartışmanın suçlusu sizin olmanız çok mantıksız.

Kendini İkinci Plana Atıyorsan

Sürekli olarak yeterince zeki, güzel veya komik olup olmadığından şüphe duymana neden olan biriyle görüşüyorsan, doğru kişi olmadığı anlamına gelir. Partnerinizin sizden beklentilerini karşılamak zorunda olmamalısınız. İlişkinizin hiçbir zaman yanlış bir şey olmadığını görmeni sağlayan birini bulduğunda bunun gerçek aşk olduğunu sende göreceksin.

Ayrılmak İçin Çok Geç Olduğunu Mu Düşünüyorsun

Bu ilişkinin senin için doğru olmadığını derinlerde muhakkak biliyorsun, ancak sevgilinden ayrılmak istemiyorsun çünkü onlara çok fazla zaman ve emek harcadın. Şöyle düşün, ne kadar uzun sürerse, kendini o kadar çok kaybedeceksin. Onunla geçirdiğin zamanı "kayıp" veya "boşa harcanmış" olarak düşünmemelisin. Bunu bir öğrenme fırsatı, tecrübe olarak görmelisin. Bir dahaki sefere değerini bilecek ve mutlu olmak için tam olarak neye ihtiyacın olduğunu bilerek hareket edeceksin.

Etiketler:
Paylaş:

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Gönder