Topuklu Ayakkabıya Dikkat

Topuklu Ayakkabıya Dikkat

Bir kadının duruşunu belirleyen şey nedir derseniz, hiç şüphesiz ayakkabıdır deriz! Ancak özellikle topuklu ayakkabının kadın dünyasında her alanda ayrı bir yeri vardır. Topuklu ayakkabı giyen kadının öz güveni duruşuna, hatta yürüyüşüne bile yansımaktadır. Kadının gücünü simgeler. Bu nedenledir ki, topuklu ayakkabı şık kıyafetlerin de vazgeçilme bir parçası haline gelmiştir. Peki, uzun süre giyilmesi ayaklarınıza kalıcı zararlar verirse?

Şıklık her kadının vazgeçilmez hayat biçimidir. Şıklıktan ödün vermek istemediğimizden, karşılığı bazen fiziksel zararlara mal olsa da kendimizi mutlu hissettiğimiz şeyleri giymekten vazgeçiremeyiz. Dar kıyafetler içinde sıkı görünmeye çalışırken yaşayacağınız stres gibi, yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları uzun süreli giydiğinizde de ayak yapınızda zaman içinde bozulmalar başlar. Oysaki topuklu ayakkabı içinde kendi görüntüsünü beğenen kadının, çıplak ayağının şeklini şıklığa değişecektir.

Şık Görünen Bir Ayak MI, Sağlıklı Ayak Mı?

Ayaklarda gelişen şekil bozukluklarının birçok nedeni olabileceği gibi, kadınlarda yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar başlıca nedenlerinden biridir. Birçok ortopedi uzmanını yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar uzun süreli ve çok sık giyildiğinde kemik yapısının net olarak olumsuz etkilendiğini söyler. Asıl adı Halluks Valgus olan başparmak çıkıntısı en sık görülen sıkıntılardan biridir. Ayak başparmağının yan taraftan dışa doğru çıkıntı yapması ile ayağın iç yanında kemik çıkma sorununa Halluks Valgus adı verilir. Bu sadece şekil bozukluğuna neden olan bir rahatsızlık değildir. Aynı zamanda çok şiddetli ağrıyı da beraberinde getiren sıkıntılı bir süreçtir. Şiddetli ağrı yürümeyi güçleştirerek gün içerisinde oldukça sıkıntılı bir süreç geçirmenize neden olacaktır. Hem ayak hem de vücut estetiği olarak size problem oluşturacaktır. Uzun vadede istediğiniz ayakkabıları giyememenize neden olacaktır.

Halluks Valgus, yani başparmak çıkıntısı, en çok kimlerde görülür derseniz; istatistikler en çok şehirde yaşayan çalışan kadınlarda rastlandığını gözlemlemişlerdir. Belirli bir birikimin sonucu özellikle 40'lı yaşlarda kendini gösterir. Çünkü ilerleyen yaş kemik yumuşamasına neden olduğundan, yumuşak doku olarak adlandırılan bölgelerin özelliğinin değişmesi demektir. Bu da şeklin bozulmasını kolaylaştırarak, hastalığın kıvılcımlanmasına alt yapı oluşturur.

Ayakkabı içerisinde parmakların üst üste binmesi, vücut ağırlını ayağın ön kısmının taşımasından dolayı, yürüme şeklinizi değiştirir ve vücut şeklinin bozulmasını neden olur.

Peki, Bunun Çözümü Ne?

Ayağınızdaki ağrıyı hafifletebilecek ya da yumuşayan dokuları kontrol edebilecek ayak baş parmağı makası veya gece kullanılan atel gibi aparatlar şekil bozukluğunun durdurmak için çözüm olabilir. Ancak uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımınız sonucu, ayağınızda gelişen Halluks Valgus (başparmak çıkıntısı), geri dönüşü olmayan boyuta ulaşmışsa tek çözüm maalesef cerrahi müdahale olabilir. Ayak kemiklerinizin şekil bozukluğuna uğramaması için kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, ayağınızın içinde bükülmesini sağlayacak kadar rahat ayakkabılar tercih etmenizdir. Şıklığınızı tamamladığınızı düşündüğünüz topuklu ayakkabıları aralıklı olarak kullanmanızdır.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Gönder