Tüylerinizi alırken bunlara dikkat!

Tüylerinizi alırken bunlara dikkat!

Tüylerin alınması için gerçekleştirilen bazı uygulamalar bacaklarda batıklara neden olabiliyor. Kötü bir görüntü oluşturan ve yara oluşumu sonucunda lekelenmelere neden olan batıklar kadınların kabusu. Batıktan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerle pürüzsüz bir vücut için bunları deneyin. Cilt ve tüy tipi önemli bir detay olmakla birlikte hemen hemen herkeste görülebilecek bir sorun olan batık için çözüm önerilerimiz yazımızda.

Batık Nedir?

Tüy temizliğinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden epilasyon, ağda ya da jilet… Kullandığınız yöntem ne olursa olsun batıkla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Tüyün deri altında kalıp dışarıya çıkamaması sonucu oluşan duruma batık denilmektedir.

Epilasyon cihazları tüyleri kökünden alır fakat cilt yüzeyindeki ölü deriyi temizleyemez. Bu nedenle uzayan tüy kalın bir ölü deri tabakasından yukarı çıkamayarak batık oluşumuna neden olabilmektedir. Jilet ise tüyleri kökünden almadığı gibi epilasyon cihazı gibi cildi ölü deriden arındırmaz. Ağda işleminde kısmen de olsa ölü deri de ağdayla birlikte temizlenebilir. Ancak yine de yeterince nemlendirilmemiş ve ölü derisi uzaklaştırılmamış ciltte batık sorunu görülecektir.

Batık Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Batık oluşumunu önlemek için hangi tüy alma yöntemini kullanırsanız kullanın, öncesinde ve sonrasında cildin nemlendirilmesine gerekli özeni göstermezseniz doğru sonuç alamayabilirsiniz. Özellikle jilet kullanıyorsanız tıraş köpüğü ya da sabun kullanmak batık oluşumunu bir nebze olsa azaltabilir ancak yine de sonrasında bir nemlendirici ya da batıkları engellemek için size yardımcı olacak doğal yağlardan biberiye, gül ve shea yağlarını kullanabilirsiniz.

Tüyleri çıkış yönünün tersi yönünde almak da batık oluşumunu büyük oranda engelleyecektir. Epilasyon aletleri tüyleri her yönde aldığında, jilet ve ağdada da tüylerin çıkış yönüne dikkat edilmediğinde batık sorunu sık görülecektir.

Eğer batık sorununuz çok sık devam ediyorsa ve batıklar kızarıp iltihaplı bir hal alıyorsa bir dermatoloğa görünmekte fayda var.Doktorunuz size antibiyotikli merhem ya da medikal peeling önerecektir.

Kese Uygulaması

Haftada 1 kez kuru kese uygulaması yaparsanız ölü deriyi temizlediğiniz ve gözenecekleri açtığınız için kıl dönmesine büyük oranda engelleyeceksiniz. Orta sertlikteki bir keseyi su ile nemlendirerek doğru aralıklarla uygularsanız cildinizdeki farkı göreceksiniz.

Karbonat Maskesi

Batıklardan kurtulmanın bir diğer yöntemi de karbonat maskesi. Her evde olan karbonat ile oldukça kolay bir yöntemle haftada 1 kez uygulayabileceğiniz karbonat maskesi uygulamasıyla batıklardan kurtulun. Bunun için 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz bu maskeyi bacaklarınıza uygulayınız ve kuruyana dek 15 dakika kadar bekletiniz. Ardından ılık su ile durulayıp limon suyu sürünüz ve bekletmeden limon suyunu arındırınız. Sonrasında cildinize uygun bir nemlendirici uygulayınız. Temiz ve parlak bacaklar eteklere hazır.

Şeker Peelıng

Tanecikli yapısıyla şeker birçok peeling tarifinde yer almaktadır. Bu sefer gücünü limonun renk açıcı özelliğiyle birleştirerek batık ve lekelere karşı sağlıyor. Bu peeling için 4 çorba kaşığı şeker ve yarım limon suyunu karıştırıp cildinize uygulayınız. Bir süre bekledikten sonra su ile arındırıp nemlendirici ile bakımınızı tamamlayanız. Pratik ve sağlıklı bu yöntemler ile daha pürüzsüz ve parlak ciltlere kavuşabilirsiniz. Denemeden geçmeyin!

Paylaş:

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Gönder