Yaz Tatilinin Vazgeçilmez Adresi Bodrum

Bodrum turizm sezonu açıldıktan hemen sonra milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan doğası, tarihi, denizi ve havası ile tatilcilerin vazgeçilmez adresidir. Bodrum kalesi, sualtı arkeoloji müzesi, Halikarnas Mozolesi, Antik tiyatro, tavşan adası ve barlar sokağı, bu yerlerden sadece birkaçıdır. Bunlarla beraber Bodrum’da görülmesi gereken yerler sayı olarak oldukça fazladır. Günümüz sorunu pandemi dönemimden dolayı doğa ile iç içe muhteşem bir tatil fırsatı sunan Bodrum’da artık oteller yerine kiralık villalar tercih edilmektedir. Her sene gittiğiniz tatili bu sene ertelemek zorunda değilsiniz. Ailenizle gönül rahatlığı ile şahsınıza ait villalar ile Bodrumun muhteşem denizi ve mis gibi havası ile tadını dilediğiniz gibi çıkartabilirsiniz. Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden bir tanesidir. Sadece Türkiye'de değil, dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçesi olup, Nüfus açısından il genelinde Menteşe ve Fethiye'yi geçerek en büyük ilçe ve en çok tercih edilen turistik yer unvanına sahiptir.

Bodrum’un Tarihi

Tarihte birçok hükümdarın iştahını kabarttığı, ele geçirmek için can attığı Bodrum, tarihi ile de insanı büyüleyen bir geçmiş birikimine sahiptir. Peki, Bodrum nasıl Bodrum olmuş bugünlere nasıl gelmiştir?

Eski adı Halikarnas(Karya dönemine ait antik yerleşim yeri) olan Bodrum Dor’lar tarafından kurulmuş bir şehirdir. Halikarnas deniziyle doğasıyla bulunduğu konum itibariyle devletlerin, İmparatorların dikkatini çekmeye başlamış ve bu yüzden işgallerle tabiri caizse kapanın elinde kalmıştır. Perslerden Büyük İskender’e, Mısır Kralı’ndan Romalılara, Bizans İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya kadar bütün medeniyetleri içinde barındırmış. En sonunda da Cumhuriyet döneminde Bodrum adını alarak hafızalara kazınmıştır.

Sadece medeniyetlere değil önemli kişilere de ev sahipliği yapmış olan Bodrum; tarihin babası Herodot burada ağırlamıştır. Ama Herodot siyasi düşünceleri yüzünden Lygdamis tarafından Halikarnas’tan sürülmüş ve Samos Adasına yerleşmiştir. Bu sürgün onun kitap yazmasını sağlayacak seyahatlerin de başlangıcı olacaktır. Mısır, Mezopotamya, Filistin, Rusya ve Afrika’ya giderek gördüğü yerleri ve insanları anlattığı ‘’Herodot Tarihi ‘’ni yazarak tarihin babası olma yolunda ilk adımlarını atmıştır.

Mausoleum Halikarnassos dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilmiş, Yunan ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezarıdır. Depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılan mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesi'nin yapımında kullanılarak tarihi doku korunma altına alınmıştır. Bu yapıyı Kale 15. yüzyılda Hristiyan Şövalyeler inşa etmiştir. İnşaat 100 yıllık bir sürede tamamlanarak kayıtlara geçmiştir. Bodrum şehri Anadolu toprakları üzerinde en son ele geçirilen Hristiyan toprağıdır. Şehir II. Mehmed zamanında kuşatıldıysa da ancak I. Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında ele geçirilebilmiştir. Bodrum Kalesi bugün dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Doğu Akdeniz'de ayakta kalan en sağlam kaledir.

Coğrafyası

Bodrum, Muğla ilinin batı köşesinde yer almaktadır. İlçe topraklarının büyük çoğunluğu kendi adını taşıyan bir yarımada içerisinde bulunmaktadır ki ilçe kuzey, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrelenmiştir. Doğusundaki Milas hariç herhangi bir idari sınırı yoktur.

İklimi

İklim itibarıyla Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yaz aylarında hiç nem bulunmaz diyebiliriz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşük orandadır. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlı olması ile de kendine has iklimi olan her açıdan Bodrum vazgeçilmez bir şehirdir. 1970 yılından günümüze kadar yalnızca 2004 yılı şubat ayında kar yağışı görülmüş ve kar kalınlığı ortalama 5 cm'yi bulmuştur.

Bodrum´da Görülmesi Gereken Yerler

Bir şehirde hem plaj hem tarih hem de doğa güzellikleri varsa farklı tatil anlayışı olan her kesime hitap edebilen özelliklere sahip demektir. Dileyen doğasını keşfe, dileyen sakin ve huzurlu denizine dileyen de tarihi yapı ve müzeleri ile tatilini planlayabilir. O halde bir yerden geziye başlayalım. Bodrum’un turistik mahallelerinden olan Türkbükü, listenin ilk sırasında yer alıyor. Yatlar için en önemli tatil bölgesi olan Türkbük’ün çevresi tepelerden oluşur. Ayrıca her tatil sezonunda binlerce turiste ev sahipliği yapan bölge, birçok konaklama seçeneği bulunduğu gibi plajlarda da güzel vakit geçirmek için muhteşem bir bölgedir.

Güvercinlik

Bodrum merkeze 20 km uzaklıkta bulunan Güvercinlik, bölgenin en önemli turistik alanlarından bir tanesidir. Günübirlik gezilerin yapılabildiği Güvercinlik’te son derece güzel bir manzaraya şahitlik ederek koyuna kendinizi bırakabilirsiniz. Daha çok huzurlu ve sakin bir tatil tercihi yapmak isteyenler bu bölgeye gelerek hayallerinde ki tatile ulaşabilirsiniz.

Yalıkavak Marina

Bölgenin küçük ve çekici bir mahallesi olan Yalıkavak aslında en önemli turizm bölgelerinden biridir. Burada günbatımı manzarasını seyretmeye gelenler ayrıca yel değirmenlerini de izleyerek eşsiz bir manzara ile karşılaşacakladır. Yalıkavak Marina genelde lüks seçenekleri ile de dikkat çeken bir bölgedir. Burada lüks mağazaların yanı sıra eğlence mekanları, kafeler ve çok sayıda restoranlar yer almaktadır.

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum’un 2011 yılından günümüze kadar denizcilik tarihine ait belgelerin yer aldığı Bodrum Deniz Müzesi’nde çok özel deniz kabuğu ve tekne sergileri ile dikkat çeken bir müzedir.

Bitez Plajı

Bodrum merkeze 8 kilometre uzaklıkta olan Bitez Plajı, yemyeşil ağaçlarla çevrili, masmavi suyuyla ziyaretçilerini ağırlayan bir halk plajı olarak bilinir.

Tavşan Adası

Tavşan Adası, harika bir gün batımı ve eşsiz doğasıyla akıllara kazınmaktadır. Adaya ulaşmak için Myndos Antik Kentinden günümüze kadar kalmayı başaran Kral Yolu’ndan ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca bu adaya deniz içinden yürünerek gelebilirsiniz.

Antik Tiyatro

1960’lı yıllarda restore edilmiş olan Antik Tiyatro yaklaşık 13 bin kişilik kapasiteye sahip çok ihtişamlı bir yapıdır. Bazı dönemlerde konser ve festivallere ev sahipliği yapan bu tiyatro, klasik çağdan günümüze kadar ulaşmayı başaran muhteşem bir tarihi yapıdır.

Zeki Müren Sanat Galerisi

Alt katı sevilen sanatçı Zeki Müren’in kullandığı şekilde, üst katı ise Müren’e ait eşyaların sergilendiği bu müze, 2000 yılında ziyarete açılarak Zeki Müren severlerin en uğrak yeridir. Ünlü sanatçının özel eşyaları, ödülleri ve sahne kıyafetleri burada sergilenerek Zeki Müren hayranlığını arttıran müzeye uğramadan geçmeyin deriz.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum’da gezilecek yerler arasında bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde çok sayıda sualtı malzemesinin sergilendiği bir müzedir. Ayrıca bu müze Bodrum Kalesinde yer almaktadır.

Bodrum Kalesi

Bodrum’un sembolü olarak kabul edilen ve 1522 yılında inşa edilen Bodrum Kalesi’nin 3 tarafı deniz ile çevrili muhteşem bir yapıdır. Ayrıca kayalıklar üzerine kurulan bu kale artık Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Bodrum´da Ziyaret Edilmesi Gereken Tarihi Yerler

Bodrum sadece turizm amaçlı değil, kültürel geziler için de ülkemizin en çok tercih edilen bölgelerinden biri olması ile bilinir. Bu kapsamda Bodrum’da gitmeniz gereken başlıca tarihi yerleri sizler için şöyle sıraladık.

Leleg Yolu

Pedasa Antik Kenti’nin ticaret yollarından biri olan Leleg Yolu toplamda 185 km uzunluktadır. Denizli, Aydın ve Muğla illerini kapsayan bu yolda kamp alanları, 20 km’lik bisiklet yolu ve seyir teras alanları ile doğa içinde tatil yapmak için çok ideal bir alandır.

Karakaya Köyü

Bodrum’da tartışmasız birçok güzel yer sayabiliriz. Ama bu kadar çok farklı türden güzellikleri içinde barındıran bir yer var mı? Gümüşlük, tüm günü dolu dolu geçirmenize olanak sağlayan bir yer olarak sorumuzun yanıtını veriyor. Sabah mandalina bahçesinde kahvaltı yapıp, sahilde güneşin tadını çıkardıktan sonra güneş batımında denizin içinden Tavşan Adasına yürümek, akşamda yorgunluğu sahilde bir restoranda Zeki Müren veya Tanju Okan şarkıları eşliğinde atmaya kim hayır der ki? Gümüşlük’te yer alan Karakaya köyü, her biri 2 – 3 katlı olan Rum taş evlerinden oluşmaktadır. Evler ise 350 metre yükseklikte konumlandığı için buradan harika bir manzaraya şahit olacaksınız.

İasos Antik Kenti

Milas’a 28 km’lik uzaklıkta yer alan İasos Antik Kentiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da tarihi milatta önce 3000’li yıllara dayandığı bilinmektedir. Bu antik kentte liman, agora, balık pazarı ve tiyatro yer almaktadır.

Sandima Köyü

Yalıkavak tepesinde 2 km uzaklıkta yer alan Sandima köyü, terk edilmiş bir Türkmen köyüdür. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan bu köyden ayrıca Yalıkavak’ın en güzel görünümünü izleyebilirsiniz.

Bodrum´da Yürüyüş Yapılabilecek En Güzel Yerler

Bodrum’un tarihi ve turistik güzelliklerinin yanı sıra akşam üstü yürüyüşleri için de oldukça güzel alanlar bulunuyor. Yalıkavak, Palmarina ve Bodrum Çarşı’da bölgeye has olan beyaz ve mavi renklerinin birleşimiyle süslenmiş evlerin arasından yürüyüş yaparak mis gibi havayı içinize çekebilirsiniz. Ayrıca Bodrum evleri de gezilmesi gereken yerler listesi arasında olmalıdır. Yürüyüş yapabileceğiniz diğer alanlar; Bitez Yalısı, Halikarnas Yolu, Bodrum Barlar Sokağı, Bodrum Marina, Türkbükü Sahili, Cennet Koyu bunlardan bazılarıdır. Haydi bu senenin stresini atmak için yolunuz hiç Bodruma düşmediyse gezmek için tam da zamanı.

Paylaş:

Diğer Yazılar

Yorum Yap

Gönder